Tansport til fjells: Dyrebilsjåfør Steffen Hagenes setter dyrene først

Om oss
Publisert:
December 17, 2025
Tansport til fjells: Dyrebilsjåfør Steffen Hagenes setter dyrene først

Tekst og foto: Jørn Grønlund

EIDFJORD: Når sauene skal på sommerbeite, er det ikke alltid veien som er lett å kjøre som teller. Da må både sjåfør, bil og erfaring være på plass. Bli med sjåfør Steffen Hagenes når han frakter sauer til fjells på Vestlandet.

Klokka har så vidt passert to om natta når en lang, fireakslet Scania R 770 dyretransportbil med henger ruller inn i Eidfjord sentrum. Transporten skjer på nattestid for dyrenes skyld: lavere temperatur, mindre støy og færre stopp gir en roligere og tryggere reise. Mørket kan også virke beroligende på dyrene.

– Dyrevelferd er alltid førsteprioritet for oss, sier Hagenes.

Bratt og smalt

Steffen bor i Granvin og har kjørt dyr i området i over ti år. Veien opp Kvamsdalen, den siste etappen på fem kilometer, går opp til 1000 meters høyde og er både bratt og smal – egentlig mer egnet for pickup enn for en 12 meter lang dyretransportbil.

Den første utfordringen er å koble fra hengeren på en grusplass i bygda. Så starter han klatringen oppover med bare bilen.

– Disse veiene er noen av de bratteste jeg kjører på. Ett sekund uoppmerksomhet kan være nok til å miste sidespeilet mot fjellveggen, sier Steffen.

Trygg bak rattet: Steffen Hagenes har lang fartstid som sjåfør.

Lastebilen har tre etasjer og plass til 500 sauer og lam. Høyt tyngdepunkt krever ekstra forsiktighet, men moderne utstyr gjør jobben tryggere – spesielt med styrbar bakaksel. Scaniaens 770 hestekrefter gir nok kraft til å holde kontroll selv i de bratteste bakkene.

ERFAREN: Det er ikke lett å få dyrene til fjells.

– Jeg kjører i manuelt gir på slike veier. Da har jeg full kontroll og kan gi gass når det trengs, forklarer Steffen, som manøvrerer seg sakte oppover.

Vant med dyr

Steffen er vokst opp på gård og begynte i Fatland som 17-åring.

– Som 19-åring skulle jeg i førstegangstjeneste, og sjefen, Inge Fatland, skrev anbefaling slik at jeg fikk ta lastebillappen. Etter militæret begynte jeg med nødslakt, og nå kjører jeg bare dyretransport, sier han.

Han legger til:  – Når man kjører levende dyr, må man forstå dem. Da blir lasting og lossing enklere og tryggere. Spesielt når sauene har lam, må vi passe på at alt skjer rolig og uten at dyrene skades, sier han.

Dyrene kommer først: For steffen er det viktig at dyrene har det bra hele veien.

Lossing på fjellet

På toppen av veien står sauebonden Kato Frøvik og familien hans klare. De skal drive sauene videre til fots i fem timer innover Hardangervidda til sommerbeitet.

Kom trygt frem i år også: Steffen Hagenes med bonde Kato Frøvik.

– Steffen er hoffsjåføren vår. Det er en imponerende jobb å frakte dyra til fjells på denne måten. Det krever klokskap, dyktighet – og kanskje litt galskap, sier Kato med et smil.

Når bilen er tømt, setter Steffen kursen nedover igjen for å hente resten av dyrene fra hengeren. Nedkjøringen kan være enda mer krevende enn opp. Han flytter vekten mellom akslingene for best mulig kontroll og bruker frontkameraet for å se hvor nær kanten han kan kjøre.

Vel nede i bygda rygger han bilen inntil hengeren, åpner dører og laster over dyrene med raske og trygge bevegelser. Han smiler og tar seg tid til å sikre at alle dyr er trygge før han setter seg bak rattet igjen.

Sola er i ferd med å stå opp når Steffen starter på en ny tur opp fjellet. Jobben er langt fra ferdig, men han tar det hele med ro. For ham er dette mer enn transport – det er ansvar, erfaring og omsorg for dyrene i hver eneste sving.

Denne artikklen ble først trykket i bladet til Scania. Bladet finner du her.

Kontaktpersoner

Steffen Hagenes

Rådgiver

Dokumenter

No items found.

Du vil også like

Om oss

Fatland lager Norges mest solgte pinnekjøtt

Henriettes Pinnekjøtt Urøkt var Norges mest solgte pinnekjøtt i 2024, og i år venter Coop ytterligere salgsvekst av folkefavoritten.

Kunder
Om oss

Imponerende produksjon hos Fatland Sandefjord

Fatland Sandefjord produserer 7300 tonn pølser og pålegg i året. Fra hamburgerrygg og kokt skinke til grillpølser og wiener.

Industri
Om oss

Fatland er stolt av å levere pølser til Ullevål stadion

Fatland har et langt samarbeid med Ullevaal stadion, der vi leverer pølser til sultne fotballsupportere gjennom hele sesongen.

Rådgivere

Aktiv kategori
Fjern alle
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Flokk med kyr som beiter på en eng med trær i bakgrunnen, overlagt med en hvit silhuett av en ku i en sirkel.

Atle Dønnum

Gris
Oslo

Atle er dyrebilsjåfør, og jobber også med smågrisomsetning i Fatland Oslo. Han er opptatt av dyrevelferd, ansvar og faglig stolthet, og legger stor vekt på trygg håndtering av dyr i den siste etappen før slak

Flokk med kyr som beiter på en eng med trær i bakgrunnen, overlagt med en hvit silhuett av en ku i en sirkel.

Dag Arve Tjøtta

Innmelding
Gris
Jæren

Dag Arve er en engasjert og god rådgiver og koordinator på innmeldinga . Han løser problemer rakst og er et godt bindeledd mellom Fatland og bonden. Hos Dag Arve får du alltid hjelp.

Flokk med kyr som beiter på en eng med trær i bakgrunnen, overlagt med en hvit silhuett av en ku i en sirkel.

Karl Stian Hustoft

Innmelding
Storfe
Jæren

Karl Stian jobber med innmelding av dyr og tar imot henvendelser når du melder inn til slakt. Hun svarer gjerne på spørsmål og sørger for en god flyt mellom deg som bonde og slakteriet. Har du spørsmål, vet Torild svaret.

Flokk med kyr som beiter på en eng med trær i bakgrunnen, overlagt med en hvit silhuett av en ku i en sirkel.

Aud Marit Lunde

Jæren

Aud Marit jobber med innmelding av dyr og er den du møter når du ringer inn for å melde inn dyr. Hun er også sjef for dyrebilsjåførene på Jæren, og sørger for en god flyt mellom bonde og Fatland. Aud Marit setter bonden først og finner alltid gode løsninger om problemstillinger dukker opp.

Flokk med kyr som beiter på en eng med trær i bakgrunnen, overlagt med en hvit silhuett av en ku i en sirkel.

Dag Erik Bråthen

Storfe
Oslo

Dag har lang erfaring som livdyransvarlig og dyrebilsjåfør. Han sørger for trygg og god håndtering av dyr, har tett dialog med bonden og legger vekt på dyrevelferd i alle ledd, fra gård til mottak.

Flokk med kyr som beiter på en eng med trær i bakgrunnen, overlagt med en hvit silhuett av en ku i en sirkel.

Bjørn Magne Stople

Storfe
Ølen

Bjørn Magne setter bonden først. Med lang erfaring og god oversikt svarer han på spørsmål, følger opp innmelding av dyr og sørger for at logistikk og samarbeid fungerer i praksis. Målet er alltid å gjøre hverdagen enklere for bonden.

Flokk med kyr som beiter på en eng med trær i bakgrunnen, overlagt med en hvit silhuett av en ku i en sirkel.

Audun Økland

Storfe
Ølen

Audun er rådgiver og kontaktperson for storfekjøttkontrollen. Han kan blant annet veilede i fôring og drift og hjelper produsenter som ønsker forbedringer i drifta.

Flokk med kyr som beiter på en eng med trær i bakgrunnen, overlagt med en hvit silhuett av en ku i en sirkel.

Axel Dønnum

Gris
Oslo

Aksel hjelper nye produsenter, med økonomi og behov for hjelp på ulike områder. Han sørger for å hente inn riktig kompetanse, avhengig av hva saken gjelder.

Person med hestehale og grønn mønstret genser blant en flokk med sauer i bevegelse.

Hold meg oppdatert

Få oppdateringer om priser, frister og nyttig fagstoff direkte fra Fatland. Vi sender deg det som er relevant for bonden, enkelt og oversiktlig.

Meld meg på nyhetsbrev
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Sånn, da får du oppdateringer fra oss rett i innboksen.

Ønsker du å registrere en til? Trykk på ‘registrer en til’ og velg de emnene som passer best for vedkommende. Vil du endre hvilke nyheter du mottar? Du kan oppdatere innstillingene via lenken i e-postene fra oss.

Fatland bilde av en som sitter foran en pc