Siste nytt

DSC03749

Unge og driftige bønder – satser stort på familiegården

Det var god stemning og strålende vær da vi i Fatland nylig var på fjøsåpning hos Ole Rasmus Auestad og Tiril Jervidalo i Noredalen på Sviland.

Med god mat på grillen, nybygget fjøs og stolte eiere ble det en dag å huske – både for oss og for det unge paret som leverer dyrene sine til Fatland.

Ole Rasmus (26) og Tiril (25) har vært kjærester siden ungdomsskolen, og samboere siden 2017.  I 2021 tok Ole Rasmus og Tirli over gården Ole Rasmus vokste opp på – en familiegård som har gått i arv i flere generasjoner.

Flott åpning med tale og gratulasjoner fra ordføreren i Sandnes, Kenny Retore.
FLOTT ÅPNING: Tale for fine ord fra ordføreren i Sandens, Kenny Rettore.

Det nye løsdriftsfjøset, på hele 950 kvadratmeter, ble ferdig nesten en måned før tiden. I fjøset er det rundt 70 dyr – alt fra kalver til voksne melkekyr og ammekyr – og dyrevelferd står i sentrum.

– Før måtte vi være i fjøset til faste tider morgen og kveld for å melke, men nå gjør melkeroboten jobben. Samtidig får vi mye mer informasjon om dyrene. Halsbåndene de har, registrerer blant annet drøvtygging, spisetid, bevegelser, kalving – og gir beskjed hvis et dyr ser ut til å bli sykt. Det gjør hverdagen både enklere og tryggere, sier Ausetad.

Dyrene har også en type vannsenger å ligge på, og god plass å bevege seg på.

– Vi ville bygge nytt nå, mens vi er unge. Om få år ville det uansett blitt krav om løsdrift. Nå har vi et fjøs som både er moderne og framtidsrettet, forteller Ole Rasmus.

Etter at fjøset kom på plass, har melkeproduksjonen økt fra 200 til 300 tonn.

FANSTASTISK DAG: Flott nybygg i fine omgivelser.

– Arbeidstiden er fortsatt den samme, men det er ikke like fysisk krevende som før. Og vi har litt mer fleksibilitet, sier Tiril.

Fatland setter stor pris på samarbeidet med Ole Rasmus og Tiril. De står på hver eneste dag for å produsere trygg og god mat. Takk for at vi fikk komme på fjøsåpning – og gratulerer med et imponerende bygg!

GRILMATEN VAR POPULÆR: Ole Rasmus Auestad (t.v) fikk tid til en kjapp matbit mellom slagene.

Andre saker