Closeup of brown red Highland cattle, Scottish cattle breed Bos taurus with long horns resting in grassland

Høylandsfe er velkomne hos Fatland - vi innfører ikke trekk

Fatland Ølen og Jæren slakter fremdeles Høylandsfe og vi innfører ikke trekk

Vi varslet tidligere at vi ville innføre et trekk for slakting av Høylandsfe, men avventer etter gode innspill dette slik at produsnetene får bedre mulighet til omstilling.

Det er godt kjent at slakting av Høylandsfe kan være krevende, og flere slakteri tar ikke i mot dyrene til slakt. Vi i Fatland Ølen og på Jæren er glade for at vi klarer å gjennomføre en god og trygg slakteprosess på Høylandsfe.

Fatland Oslo kan dessverre ikke ta i mot Høylandsfe av flere sammensatte grunner, men dersom du ønsker å slakte Høylandsfe i Fatland Oslo sitt område  - ta dikrete kontakt med Jan Ingar Formo +47 901 85 835 så har vi en kanskje en løsning.

Høylandsfe krever mer håndtering enn andre storfe. Både horn og adferd gir HMS-utfordringer, og vi erfarer at urenheter i et tett hårlag er krevende både for hygiene og utstyr i slakteprosessen.

Publisert 29.11.2024  kl 10:21

Oppdatert 20.12.2024  kl 15:35

Andre saker