Serhii fant en ny vei i Norge og hos Fatland

Publisert:
May 26, 2026
Serhii fant en ny vei i Norge og hos Fatland

Da krigen brøt ut i Ukraina, måtte Serhii Khokhulia forlate hjemlandet sitt. I Ukraina var han utdannet veterinær. Da han kom til Norge, fikk han likevel ikke praktisere yrket sitt med en gang.

I stedet startet han i arbeid hos Fatland Oslo. Her bistår han i fjøset og følger opp dyrene som kommer inn. Fra første dag har han vist stor arbeidsvilje og lært rutinene raskt.

Samtidig har Fatland jobbet for at utdanningen hans skulle bli godkjent i Norge. Det arbeidet har nå gitt resultater og utdaninngen er gyldig.

Daglig leder i Fatland Oslo, Ove Malvin Knutsen, er glad for å ha Serhii med på laget.

– Han er arbeidsom og lærer fort. Serhii er en trygg og god ansatt som bidrar positivt i arbeidsmiljøet, sier han.

Nylig oppnådde Serhii enda en milepæl. Han er nå utdannet klassifisør på storfe. Det betyr at han også kan bidra med en ny og viktig oppgave i arbeidet på anlegget.

Å bli klassifisør krever både kunnskap og grundig opplæring, og det er ikke en rolle alle får.

Historien til Serhii handler også om integrering og samarbeid. Han har tatt med seg kunnskapen og erfaringen sin til Norge, samtidig som han har vært villig til å lære nye systemer og arbeidsmåter.

Selv sier Serhii at muligheten han har fått betyr mye.

– Jeg har brukt mange år på å utdanne meg til veterinær. Da jeg måtte forlate hjemlandet mitt, var det tungt. Derfor er jeg veldig glad for muligheten jeg har fått i Fatland. Jeg trives veldig godt her, sier han.

Historien viser hvordan kunnskap og vilje kan finne nye veier. Serhii bidrar med sin kompetanse, og Fatland gir rom for utvikling og nye muligheter. Vi gleder oss til fortsettelsen med Serhii på laget.

Kontaktpersoner

No items found.

Dokumenter

No items found.

Du vil også like

Fatland
Jobb og karriere

Trenger ny generasjon slaktere og kjøttskjærere

Marcus Milwertz Madland mener jobben som slakter er både utfordrende og givende. Nylig tok han fagbrev hos Fatland Jæren, og etterspørselen etter flere som ham er stor over hele landet.

Om oss

Tansport til fjells: Dyrebilsjåfør Steffen Hagenes setter dyrene først

Bli med dyrebilsjåfør Steffen Hagenes når han frakter sauer til fjells på Vestlandet.

Kunder
Om oss

Imponerende produksjon hos Fatland Sandefjord

Fatland Sandefjord produserer 7300 tonn pølser og pålegg i året. Fra hamburgerrygg og kokt skinke til grillpølser og wiener.

Person med hestehale og grønn mønstret genser blant en flokk med sauer i bevegelse.

Hold meg oppdatert

Få oppdateringer om priser, frister og nyttig fagstoff direkte fra Fatland. Vi sender deg det som er relevant for bonden, enkelt og oversiktlig.

Meld meg på nyhetsbrev
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Sånn, da får du oppdateringer fra oss rett i innboksen.

Ønsker du å registrere en til? Trykk på ‘registrer en til’ og velg de emnene som passer best for vedkommende. Vil du endre hvilke nyheter du mottar? Du kan oppdatere innstillingene via lenken i e-postene fra oss.

Fatland bilde av en som sitter foran en pc